تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳
کد مطلب : ۴۶۱۵۵۰
۰
plusresetminus
هموار شدن راه فرصت‌طلبان در ورزش!

به گزارش بلاغ؛ چند روز قبل در همین ستون نوشتیم که ورزش ما اصولی اداره و مدیریت نمی‌شود و این وضعیت هم مربوط به حالا و امروز و این دوره از مدیریت ورزش نیست، بلکه می‌توان به صراحت و جرات گفت هیچ وقت ورزش درست و بر اساس اصول‌، مدیریت نشده و روزمرگی و روش باری به هرجهت بر آن حاکم بوده است. دلیل آن را همه می‌دانیم و بارها به آن پرداخته ایم. دلیل اصلی این است که امر ورزش، به عنوان یک سروکار پرمخاطب اجتماعی از سوی دولتمردان و مدیران ارشد جامعه، جدی گرفته نشده و لذا اهمیت بایسته و شایسته را برای آن قائل نبوده‌اند.

نگاهی به اسامی و سوابق افرادی که طی سال‌ها بر مناصب بالا و حساس مدیریتی ورزش تکیه زده و اداره و مدیریت را بر عهده داشته‌اند، خود سند محکم و گواه روشن و مستدلی است برای اثبات این حرف و نظر که آنهایی که وظیفه دارند و طبق قانون متولی امر ورزش هستند، ورزش را جدی نگرفته و در سپردن مسئولیت‌های حساس آن به افراد، خیلی از اصول حتی ابتدایی و بدیهی و در راس همه « شایسته‌سالاری» را رعایت نکرده‌اند.
آیا اصولا در دنیایی که بر سراسر آن حساب و کتاب و قانون و اصول حاکم است و«ذره» اش حساب دارد و«برگی» بی‌حساب از درختی پایین نمی‌افتد، می‌توانیم با عدم رعایت اصول و عقلانیت و به شیوه هرکی به هرکی و باری به هرجهت و شوخی گرفتن قانون طبیعت، به چرخش صحیح امور و حرکت توام با پیشرفت ورزش دل ببندیم و امیدوار باشیم؟! همواره و در طول تاریخ به ویژه در دوران اخیر و شروع عصر صنعتی و مدرنیسم و پیچیده شدن مسائل اجتماعی و تخصصی شدن امور، کشورها و دولت‌ها برای پیشبرد برنامه‌ها وتحقق اهداف متنوع خود سعی می‌کنند در هر امری از امور‌، کار را به دست کاردان بسپارند و نخبگان و متخصصان و«بهترین» و شایسته ترین‌ها را جذب کنند و در جای خود و مناصب مربوطه به کار وفعالیت مشغول بدارند. این اصلی است که در آئین مقدس اسلام وکتاب آسمانی آن بسیار توصیه و در سیره و سنت پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار‌(ع) به تمامی و با دقت رعایت شده است.
نگاهی به سیره حکومتی حضرت علی(ع) و تاریخ زندگانی ایشان خاصه در دوره پایانی که با حکومت و خلافت توام است به وضوح نشان می‌دهد که تلاش و جهد ایشان از آغاز حکومت معطوف بر این بود که افراد نالایق و مفت‌خور و مردم آزار را برکنار و به جای آنها در حکومت خود از افراد لایق و شایسته و خدمتگزار استفاده کند. علی(ع) چون حاضر نبود به آدم‌های زیاده خواه و عناصر فاسد و ضد مردم و منافع اجتماع «باج» بدهد، از جانب همین جریانات به شکل مستقیم و غیر مستقیم با سه جنگ سنگین (جمل و صفین و نهروان) رو‌به‌رو شد اما حاضر نشد از مواضع اصولی و عقلایی خود کوتاه بیاید و با مفسدان و دزدها و حرامخوارها و غارتگران بیت‌المال‌، ولو در کوتاه مدت مماشات کند و مقابل آنها‌، ولو موقتا کوتاه بیاید..‌‌.. و البته در پایان هم جان بر سر این راه گذاشت و حاضر نشد برسر حاکمیت عدالت وحق مردم و جامعه با مفسدان معامله کند و کنار بیاید تا آنجا که نویسنده و متفکری مسیحی(جرج جرداق) می‌نویسد«قتل فی محراب عبادته لشدت عدله» (علی) در محراب عدالت شهید شد به خاطر سختی و شدتی که در عدالت داشت».
بنابراین وقتی اصولی که هم مکاتب راستین الهی و شخصیت‌های ممتاز انسانی و هم علم و تجربه بشری بر آن تاکید وسفارش می‌کنند در ورزش ما- ان شاء الله جاهای دیگر این‌طور نباشد که متاسفانه خیلی جاها هست!- رعایت نمی‌شود و مدیران ارشد و دولت‌ها در گماردن افراد وتعیین مدیران ورزش، به جای در نظر داشتن و رعایت اصول‌، خاصه اصل حیاتی و البته بدیهی « شایسته‌سالاری» از ملاک و معیارهای بی‌ربط وغیرعقلایی مثل رفیق بازی و باند بازی و قوم و خویش بازی و جناح گرایی و... استفاده می‌کنند و عملا به هیچ آیین و مکتبی پایبند نیستند و اصول علمی وتجربه شده را قربانی گرایش‌ها و سلیقه‌های شخصی می‌کنند و آنها را «هیچ» می‌انگارند و بدتر وتاسف بارتر از این‌، علی‌رغم اینکه بسیار از اسلام می‌گویند و از شخصیتی تابناک چون علی(ع) دم می‌زنند، خیلی جاها از جمله تعیین و نصب کارگزاران ورزش درست برعکس سیره و روش آنها عمل می‌کنند و یادشان می‌رود که « عمل» نباشد‌،«ایمان» به تنهایی کافی نیست و دین خدا همه به ویژه مومنان را همواره به « ایمان» و «عمل صالح» فرا می‌خوانند‌، بله در چنین وضع وحالی که ورزش ما اصولی و مطابق هیچ مکتب و دکترین عاقلانه و منطقی اداره نمی‌شود، باید هم وضع به اینجایی برسد که حالا رسیده است!
باید هم از سر و کول آن قالتاق‌های فرصت‌طلب و عناصر بی‌شخصیت بالا و پایین بروند و آدم‌های شریف و اصیل و با سوابق روشن ورزشی کنار بنشینند و‌هاج و واج‌، جولان دادن و اظهار فضل این عناصر را نظاره کنند. باید هم کلیت ورزش که باید به عنوان یک سرمایه ملی در خدمت مردم و منافع ملی و ایجاد شور و نشاط سالم و ارتقای روحیه نسل جوان و افتخارآفرینی بین‌المللی به کار گرفته شود، در خدمت منافع پست و حقیر شخصی عده‌ای رخنه کرده قرار بگیرد. 
باید هم زیان « قرارداد ویلموتسی» از جیب مردم پرداخته شود، باید هم گلر درجه ۳ خارجی پرسپولیس ۲۵ میلیارد روی دست این باشگاه بگذارد، باید هم هر روز شاهد افشای اسنادی باشیم که بیانگر ریخت و پاش‌های وحشیانه و پرداخت پاداش‌ها و حقوق‌های نجومی به مشتی بیکاره الدنگ در فدراسیون فوتبال است‌، باید هم اردوی تیم ملی فوتبال به محل فساد و فحشا تبدیل شود، باید هم تیم ملی فوتبال بازیچه دست جریانات ناسالم و بی‌شرم و سیری ناپذیر دلالی قرار بگیرد تا برایش مربی و سرمربی و سرپرست و مشاور و حتی بازیکن و « ارنج» تعیین کنند. با این ساز وکار مدیریتی مردود- که هم علم و عقل آن را رد می‌کند و هم شرع و دین- اگر وضعیت ورزش غیر از این باشد‌، باید تعجب کرد.
سید سعید مدنی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
اوصافی کوتاه در باره آیت‌الله فقید فاطمی‌نیا
سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
سلام فرمانده، تولیدی محاهدانه
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۵
دست‌های ناپاک صهیونیستی در عراق
شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۶